DENIOS s.r.o
Na Jelence 1330
386 01 Strakonice

Tel.: +421 800 11 80 70
E-Mail: obchod@denios.cz
Internet: www.denios.sk

Čo by ste mali vedieť o preprave nebezpečných látok?

Na rozdiel od bežných činností týkajúcich sa prepravy a manipulácie je vnútropodniková preprava nebezpečných látok spojená so zvýšeným rizikovým potenciálom. Nejde iba o zdravotné riziká súvisiace s fyzicky náročným zdvíhaním ťažkých bremien alebo typickými nehodami spôsobenými zakopnutím, pošmyknutím a pádom. V prípade nehody hrozí aj značné riziko poškodenia prepravovaného tovaru. V dôsledku toho môže dôjsť k nekontrolovateľnému úniku nebezpečných látok, čo môže mať ničivé následky.

V tomto článku nájdete často kladené otázky – FAQ, vďaka ktorým sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o preprave nebezpečných látok.

Aké zvláštne riziká vznikajú pri preprave nebezpečných látok?

Pri nesprávnej preprave alebo poškodení prepravného obalu počas jednotlivých úkonov môže v okamihu dôjsť k nekontrolovateľnému úniku nebezpečných látok. V závislosti od toho, o akú látku ide, to môže mať za následok rôzne riziká. Napríklad, ak je látka klasifikovaná ako nebezpečná pre životné prostredie, môže spôsobiť značné škody na životnom prostredí, ak unikne do pôdy alebo blízkych vodných plôch. Mnoho látok môže byť zdraviu škodlivých pri styku s pokožkou, vdýchnutí alebo požití. Horľavé látky zase môžu v kombinácii s okolitým vzduchom vytvoriť nebezpečnú výbušnú atmosféru.

Medzi nebezpečné látky sa radia aj plyny v tlakových fľašiach. Riziko poškodenia plynovej fľaše sa počas prepravy výrazne zvyšuje. Napríklad v prípade pádu sa môže odtrhnúť ventil, čo je najcitlivejší bod na plynovej fľaši, a spôsobiť tak náhly únik obsahu pod tlakom. Plynové fľaše sa môžu premeniť na skutočné projektily, ktoré sú schopné preraziť aj betónové múry. Nepozorovaný únik plynu potom predstavuje riziko udusenia.

Nebezpečenstvo, ktoré predstavujú látky používané vo vašej prevádzke, nájdete v príslušnom bezpečnostnom liste (BL). Zamestnávateľ musí tiež zabezpečiť zodpovedajúce označenie, aby zamestnanci mohli nebezpečné látky pred prepravou jasne identifikovať.

Tu sú niektoré príklady:

Rovnako ako pri bežných prepravných úkonoch je potrebné vziať do úvahy aj ergonómiu: Ak sú nebezpečné látky vo veľkých a ťažkých nádobách, ako sú napríklad sudy, znamená ručná manipulácia pre zamestnancov značnú fyzickú záťaž a zvýšené riziko zranenia.

Viac informácií o správnom značení a praktické tipy nájdete v našom článku Označenie nebezpečných látok podľa GHS.

Aký je rozdiel medzi nebezpečnými látkami a nebezpečným tovarom – a kedy platia ktoré zákony?

Aj keď sa oba pojmy niekedy nesprávne zamieňajú - nie všetky nebezpečné látky sú rovnaké! Oba pojmy pochádzajú z rôznych súborov predpisov av niektorých prípadoch sú tiež odlišne definované.

Pojem „nebezpečná látka“ je definovaný v európskom nariadení CLP a v SR v rámci zákona č. 163/2001 Z. z. Zákon o chemických látkach a chemických prípravkoch. Tie vyhlasujú látky s určitými nebezpečnými vlastnosťami za nebezpečné látky a odvodzujú špecifikácie pre ich označovanie a balenie a zároveň predpisy pre bezpečné skladovanie a manipuláciu. To je dôležité najmä pre vnútropodnikovú prepravu nebezpečných látok - tú je totiž potrebné chápať ako činnosť s nebezpečnými látkami, a preto sa na ňu vzťahuje vyššie uvedená legislatíva a nadväzujúce technické predpisy.

Na druhej strane každý, kto chce prepravovať nebezpečné látky na verejných priestranstvách, by sa mal dôkladne oboznámiť s ustanoveniami právnych predpisov o nebezpečnom tovare. Pojem „nebezpečný tovar“ sa vzťahuje na nebezpečné látky podľa definície ADR (= Európska dohoda o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí). Na rozdiel od zákona o chemických látkach a chemických zmesiach ADR výslovne zohľadňuje nebezpečnú povahu látok v súvislosti s ich prepravou na verejných priestranstvách. V dôsledku toho je celkom možné, že konkrétna látka môže byť považovaná za nebezpečnú látku v zmysle zákona o chemických látkach, ale nie za nebezpečný tovar podľa ADR.

Z právnych predpisov týkajúcich sa nebezpečného tovaru vyplývajú osobitné predpisy, napríklad zvláštne požiadavky na označovanie, používanie obalov so zvláštným schválením na prepravu alebo nutnosť preukázať ďalšie znalosti vodičov vozidiel (Osvedčenie o odbornej spôsobilosti vodiča na prepravu nebezpečných vecí).

Mali by ste poskytnúť podrobnosti o výmene neúplných štítkov na obale?

Áno, podľa slovenskej legislatívy má zamestnávateľ povinnosť zaistiť bezpečné podmienky pre prácu s nebezpečnými látkami, čo zahŕňa aj zabezpečenie vhodných pomôcok a prostriedkov na ich prepravu v rámci podniku. Táto povinnosť vyplýva z niekoľkých právnych predpisov, vrátane zákona č. 311/2001 Z. z., Zákonník práce, a zákona č. 163/2001 Z. z. Zákon o chemických látkach a chemických prípravkoch.

Zamestnávateľ musí zabezpečiť, aby boli použité vhodné obaly a zariadenia, ktoré minimalizujú riziko úniku nebezpečných látok a zároveň chránia zdravie zamestnancov a životné prostredie. Ďalej je dôležité, aby zamestnanci boli riadne školení v oblasti bezpečnosti práce a manipulácie s týmito látkami.

Je potrebné brať do úvahy aj bezpečnosť a ergonómiu pri preprave ťažkých nákladov. Všeobecne platí, že zamestnávatelia musia zabezpečiť, aby manipulácia s bremenami bola vykonávaná bezpečne, a to napríklad použitím vhodných pomôcok, školením zamestnancov a dodržiavaním zásad ergonómie.

i

Dobré vedieť: Bezpečná a ergonomická preprava nebezpečných látok je nielen vyžadovaná zákonom, ale tiež pomáha znižovať počet absencií zo zdravotných dôvodov a neprítomnosti v práci, má vplyv na produktivitu a zvyšovanie výkonnosti. Vhodné pomôcky tiež zaisťujú, že sa jednotlivých činností v rámci prepravy môže ujať širší okruh pracovníkov. Okrem zdravotných aspektov prinášajú pomôcky na prepravu nebezpečných látok aj obrovské ekonomické výhody.

Môže nebezpečné látky prepravovať každý?

Nie je tomu tak. Podľa zákonných predpisov môže prepravovať a manipulovať s nebezpečnými látkami iba osoba, ktorá spĺňa špecifické požiadavky a bola riadne vyškolená. Najmä s ohľadom na prepravu nebezpečných látok musia byť zamestnanci informovaní a poučení o vlastnostiach nebezpečných látok, možných nebezpečenstvách a ochranných opatreniach, ktoré je potrebné prijať. Bezpečnostné školenie musí byť vykonané pred nástupom do zamestnania a potom aspoň raz ročne na základe konkrétneho pracovného zaradenia. Až po tomto preškolení môže byť zamestnanec poverený vnútornou prepravou nebezpečných látok. V konkrétnych prípadoch potom existujú obmedzenia pre prácu s nebezpečnými látkami - napr. u tehotných a mladistvých.

Ak ide o prepravu nebezpečných látok na verejných komunikáciách, situácia je iná. Tu potrebuje vodič špeciálny vodičský preukaz na nebezpečné veci (osvedčenie o školení ADR), aby mohol prepravovať nebezpečný tovar na verejných komunikáciách. Od tejto povinnosti vás oslobodzujú iba niektoré zvláštne predpisy, ako sú malé množstvové limity alebo tzv. remeselnícka výnimka.

Potrebujete pomôcť

Neváhajte a dajte nám o tom vedieť! Radi Vám pomôžeme.
Sme tu pre Vás!

Poradenstvo zdarma 0800 11 80 70

Mohlo by vás tiež zaujímať

Načítam…
i

Technické informácie na tejto stránke boli zostavené starostlivo a podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia. Napriek tomu DENIOS nepreberá žiadnu zodpovednosť za aktuálnosť, úplnosť a správnosť, a to ani voči čitateľovi, ani voči tretím osobám. Používanie informácií a obsahu pre vaše vlastné účely alebo účely tretích stran je preto na vaše vlastné riziko. V každom prípade dodržujte aktuálne platnú legislatívu.

Radi Vám poradíme!

Zavolajte nám alebo nám napíšte, ozveme sa Vám čoskoro!

Po - Pia: 08:00 - 16:00